W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego może dojść do zbiegu egzekucji. Jest to sytuacja w której do danego składnika majątku dłużnika została egzekucja skierowana przez więcej niż jeden organ egzekucyjny. Zbieg może zajść między sądowymi organami egzekucyjnym (komornikami sądowymi) lub między sądowym i administracyjnym organem egzekucyjnym.
Zasady rozstrzygnięcia zbiegu, w których uczestniczy komornik sądowy są opisane w art. 773 oraz art. 7731 kodeksu postępowania cywilnego.
Poniżej przestawione są główne zasady rozstrzygania zbiegów.
Zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej
W przypadku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej – egzekucje prowadzi łącznie ten organ egzekucyjny, który jako pierwszy dokonał zajęcia.
W razie niemożności ustalenia tego pierwszeństwa – organ egzekucyjny, który dokonał zajęcia na poczet należności w wyższej kwocie.
Wyjątkowo dalsze postępowanie prowadzi zawsze komornik sądowy gdy egzekucja sądowa dotyczy:
1) świadczeń alimentacyjnych, rentowych lub innych świadczeń powtarzających się
2) świadczenia pieniężnego w walucie obcej
Sądowy organ egzekucyjny prowadzi łącznie egzekucje w trybie dla niego właściwym.
Zbieg egzekucji sądowych
W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalsze postępowanie prowadzi komornik właściwy według przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów kodeksu postępowania cywilnego lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.