Prawo wyboru komornika przez wierzyciela
Prawo wyboru komornika przez wierzyciela zostało przewidziane celem zwiększenia dostępu do usług podniesienia konkurencyjności i jakości pracy komorników sądowych.
Zadania komornika sądowego
Na mocy ustawy o komornikach sądowych komornikom sądowym powierzono m.in. takie zadania jak:
01
Wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne.
02
Zabezpieczenie roszczeń, w tym europejskich nakazów zabezpieczenia na rachunku bankowym, za wyjątkami przewidzianymi w Kodeksie postępowania cywilnego.
03
Wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych podlegających wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności.
04
Wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu środka dowodowego oraz postanowień nakazujących wydanie środka dowodowego w postępowaniu w sprawach własności intelektualnej.
Czytaj więcej
Wybór komornika przez wierzyciela – Ograniczenia prawa wyboru komornika
W powyższych sprawach wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego.
To określenie dotyczy miejsca położenia kancelarii komornika właściwego zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, z wyjątkiem spraw:
1) o egzekucję z nieruchomości;
2) o wydanie nieruchomości;
3) o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości;
4) o opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy;
5) w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.
W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru.
Wierzyciel, dokonując wyboru komornika, składa pisemne oświadczenie, że korzysta z prawa wyboru komornika w trybie art. 10 ustawy o komornikach sądowych (wzory wniosków egzekucyjnych udostępnione na naszej stronie są już zaopatrzone w taką klauzulę).
Czytaj więcej
Przesłanki do odmowy przyjęcia wniosku przez wybranego komornika
Komornik wybrany przez wierzyciela odmówi przyjęcia wniosku wierzyciela w następujących przypadkach:
01
W zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza 6 miesięcy, chyba że łączna liczba wszystkich spraw, jakie wpłynęły do kancelarii w roku poprzednim, nie przekroczyła 1000;
02
Wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 2500, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;
02
Wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000.
Czytaj więcej
Zlecenie wierzyciela o poszukiwanie majątku dłużnika może być już złożone we wniosku o wszczęcie egzekucji lub na późniejszym etapie postępowania.
Warunkiem przystąpienia przez komornika do poszukiwania majątku dłużnika jest pisemne złożenie wniosku (zachęcamy do skorzystania ze wzoru znajdującego się w sekcji WNIOSKI), bądź ustnie do protokołu oraz uiszczenie opłaty w wysokości 100 zł na rachunek komornika 85 1600 1462 1890 5177 9000 0003 z podaniem sygnatury akt postępowania egzekucyjnego i oznaczeniem strony postępowania.